Nefes sorunuBebeğinizin solunum sayısını kontrol etmek için burun temizliği yapın ve sakin bir ortam sağlayın. Hızlı veya zorlu nefes alıp verme genellikle ciddi bir göğüs problemini gösterir ve hemen müdahale gerektirir. Eğer kaburgalar arasındaki ve köprücük kemiğinin yukarısındaki boşluğun her nefes alış verişle içeri girdiğini görürseniz, bu anormal bir durumdur ve hemen doktorunuzu aramanız gerekir. Bebekler için normal nefes alıp verme hızı dakikada 40-50’dir (Yukarıdaki daha küçük bebekler için olan kısma bakın). Dakikada 60'dan fazla solunum sayısı her yaş için anormaldir.

Bebeğinizin nefes alıp verme hızını belirlemek için burnunu temizleyin ve sakinken nefes alıp vermesini izleyin. Eğer nefes alıp verme problemlerinden endişe ediyorsanız hemen hekiminizi arayın. Bebekler düzensiz nefes alıp verebilirler fakat 10 saniyeden daha fazla duraklamalar anormaldir. Bebeğinizin dudakları morarmışsa veya 10 saniye ve daha fazla süreyle nefes alıp vermiyorsa hemen 112’yi arayın.

Solunum sırasındaki farklı sesler

Bebeklerde farklı solunum sesleri duyulabilir. Eğer bebeğiniz hasta ve değişik solunum sesleri çıkarıyorsa, sesi tanımlamanız doktora yardımcı olacaktır. Bu farklı solunum seslerinden biri hışıldamadır. Bu, çocuğunuz nefes verdiğinde çıkan gıcırtılı tiz bir sestir. Hışıldama, akciğerlerdeki bir hastalığa eşlik edebilir veya alerji belirtisi olabilir. Yuttuğu ve nefes borusuna kaçan bir şeyin belirtisi de olabilir. Eğer şunlar varsa aile hekiminizi arayın:

        İlk hışıltı nöbetiyse.

        Bebek 6 aydan küçükse.

        Hışıldama kötüleşiyorsa.

        Bebekte bir renk değişikliği varsa.

Süt çocuklarında soluk verirken görülebilen düzenli ötme tarzı sesler solunum sıkıntısı belirtisidir. Bu durumda acil müdahale edilmesine gerek vardır. Bu belirtiler daha büyük çocuklarda her soluk almada da görülebilir. Bebek soluk aldığında görülen gürültülü sesler boğmaca tarzı öksürüğün (krup) bir parçası da olabilir.Krup ses telleri veya gırtlağın enfeksiyonu sonucu görülen viral hastalıklara bağlı gelişebilir.Krup aynı zamanda bebeğin boğazına kaçan bir şeyin de belirtisi olabilir.Eğer bebeğinizde dinlenme anında krup varsa ve soğuk buhar sonrası da devam ediyorsa doktorunuzu arayın. Bu çeşit ani solunum sıkıntısı ve beraberinde yüksek ateş ve herhangi bir renk değişikliği acil müdaheleyi gerektirir.

Bazen bir bebek öksürdüğü veya ağladığı zaman da boğmacalı gibi ses çıkarır. Soğuk buhar tedavisi yardımcı olabilir fakat bunun beş-yedi günlük bir hastalığın parçası olabileceğini de bilmelisiniz. Ancak belirtilerin kötüleşip kötüleşmediğini de takip etmelisiniz.

Küçük bebekler nefes alma sorunları olduğunda daha büyük bebeklerle aynı şekilde tepki verirler; daha kuvvetli ve daha hızlı ve derin nefes alıp verirler. Ancak, daha çabuk yorulurlar. Eğer hızlı nefes alma sorunu akciğer veya kalp problemlerinden kaynaklanıyorsa, daha hızlı nefes alıp verme talebini karşılamada zorlanırlar. Dakikada 60 nefesten fazlası küçük bir bebek için hızlı kabul edilir. Eğer çok küçük bebeğinizin hızlı nefes alıp verdiğini fark ederseniz doktorunuzu arayın. Eğer kaburgalar arası boşluk her nefes alışta içeri giriyor, nefes alırken boyun bölgesinde çekilme görüyorsanız bu da endişeyi artırmalıdır. Bunu kontrol etmek için giysisini sıvayın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !